Lužické hory - severní brána Čech

Tipy na výlet

Romantické Lužické hory patří mezi skvosty našich pohoří. Malebná krajina Lužických hor je totiž jen málo dotčena rozvojem lidské činnosti. Lze ji proto právem nazývat tím pravým rájem pro milovníky panenské přírody a klidu. Právě zachovalá příroda je jeden z trumfů Lužických hor.
Více zde.

Nejbližší okolí

Přímo od Celnice vede červená turistická značka na nejvyšší horu Lužických hor - Luž (793 m.n.m.), trasa vede přes chatu Luž a je dlouhá 4 km.

Na kole či pěšky 3,5 km je nádherná lesní vodní nádrž Naděje, ve které je možné se v létě při výletě zchladit.

7 km dlouhá turistická trasa Vás dovede na druhou nejvyšší horu Lužických hor - Hvozd. Odkud jsou úžasné výhledy do okolí. Na vrcholu je německá turistická chata a rozhledna.

Okolní lesy jsou plné vodopádů, jeskyní, skalních útvarů a zřícenin hradů.

Památky v okolí

V Lužických horách (jak na české tak i na německé straně) najdete spoustu zajímavých památek. Mezi ty nejvyhledávanější a zároveň nejbližšími patři hrad Oybin, na který můžete jít přímo od apartmánů pěšky či na kole (8 km), popřípadě autem (10 km). Najdete ho v lázeňském městečku Kurt Oybin. Hradní dominantou české strany je určitě zřícenina hradu Tolštejn (na kole či pěšky 11 km, autem 15 km), který se nachází v Jiřetíně pod Jedlovou - zde najdete také úžasnou křížovou cestu, rozhlednu a sportovní aktivity.

Výhled na Luž z vyhlídky po cestě do Jonsdorfu
Výhled na Luž z vyhlídky po cestě do Jonsdorfu

Německá strana Lužických hor - Žitavské hory

Pokud se vydáte po zelené turistické značce, tak po 1 km přijdete na česko-německé hranice, které tvoří úžasné Krkavčí kameny a odkud vede mnoho turistických tras po německé straně hor. Kurt Jonsdorf - cestou od hranic se můžete vydat hned několika trasami směr Kurt Jonsdorf. Vidět můžete staré štoly, lomy, skalní útvary, skalní varhany, vyhlídková místa. Trasy nejsou náročné. V lese také najdete také cvičné Ferraty.

Pokud se vydáte po červené turistické značce (směr Luž), tak po 1,5 km přijdete na česko-německé hranice, směr Waltersdorf. Hned u hranic najdete sáňkařskou dráhu a skiareál. 

Hřebenovka

Hřebenovka je trasa pro pěší, cyklisty a běžkaře na území Libereckého kraje a Landeskreis Görlitz. Tři paralelní proznačené cesty spojují velmi atraktivní místa vrcholových partií Jizerských, Lužických a Žitavských hor, Černostudniční i Ještědsko-kozákovský hřbet. Trasy jsou navrženy tak, aby nedocházelo ke kolizím mezi pěšími turisty a cykloturisty. Trasa Hřebenovky je dlouhá 150 km vede ze Špindlerova Mlýna do Harrachova a na Jizerku, kde se dělí na severní a jižní větev. Hřebenovka vede přímo okolo Apartmánů Celnice.

Kromě Hřebenovky je v okolí nespočet cyklotras. Velmi atraktivní je například přeshraniční cyklotrasa Ondra-Nisa.

Rozhledna Tolštejn
Rozhledna Tolštejn